پارسه خبر
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷   |   Tuesday 22 May 2018
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 1268

تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۱

دسته : یادداشت

مناظرات و مشکلات تهران

مهدی وکیل پور نکته مهم و جالب توجه در مناظره اول کاندیداهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بحث درباره پاره ای از مشکلات شهر تهران بود. موضوع آلودگی هوا، ترافیک، فضای سبز، فروش تراکم، جمع آوری زباله و مدیریت پسماند و … که تهران را رنج می دهد بین کاندیداهای ریاست جمهوری به عنوان نکته کلیدی ...

مهدی وکیل پور
نکته مهم و جالب توجه در مناظره اول کاندیداهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بحث درباره پاره ای از مشکلات شهر تهران بود. موضوع آلودگی هوا، ترافیک، فضای سبز، فروش تراکم، جمع آوری زباله و مدیریت پسماند و … که تهران را رنج می دهد بین کاندیداهای ریاست جمهوری به عنوان نکته کلیدی بحث ها مورد توجه قرار می گرفت. فارغ از هیاهو و جنجال سیاسی نکات زیادی دستگیرم شد، به عنوان یک جوان که در شهر تهران زندگی می کنم و جزو نود و شش درصدی ها محسوب میشوم این مطالب و مباحث ذهنم را به هم ریخت.
در مناظره یکی از کاندیداهای دولتی، برخی از مشکلات تهران را لیست می کرد و به گونه ای جلوه میداد که مقصر تمام این موارد شهرداری تهران است و سعی می کرد روی این معضلات و مشکلات تهران به عنوان پاشنه آشیلی علیه کاندیدای نود و شش درصدی مردم مانور دهد. از سویی دیگر در تناقضی آشکار بیان می کرد که شهرداری تهران در کنار سایر سازمان های بزرگ زیر نظر دولت است که باید در حد و اندازه خودش در حل مشکلات و معضلات شهر پیشنهاد بدهد.

خواستم بخشی از این ادعاها را کنار هم بگذارم و مقایسه و نتیجه گیری از بحث را به شما شهروندان تهرانی واگذار نمایم.

موضوع اول:
 توجه شما شهروندان تهرانی را به این سوال جلب می کنم که دولت در طی این چهار سال چه میزان از سهم مشخص شده در بودجه را، به شهرداری تهران پرداخت کرده است؟ شهرداری تهران در طی این چهار سال در بحث گسترش خطوط مترو بدون دریافت بودجه حمایتی از دولت یازدهم چه میزان دستاورد داشته است؟
آیا یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا و ترافیک در تهران گسترش خطوط مترو نبوده و نیست؟

کاندیداهای دولتی که اتفاقا چهار سال هم فرصت داشتند و در مسند دستگاه اجرایی کشور بوده و هستند، در همین زمینه اقدامی را انجام نداده اند. مترو امروز به عنوان یک وسیله پرکاربرد در حوزه حمل و نقل، مورد استفاده تهرانی ها است. بهتر نیست یکبار هم که شده به خاطر خدا این چهاردرصدی ها در ابتدای صبح یا بعدازظهر سوار مترو می شدند و تراکم بالای مسافر در قطارها را می دیدند و از نزدیک فشار گاز انبری که به مردم در سوار شدن به مترو می آمد را درک می کردند. اگر می آمدند و می دیدند شاید به خودشان می آمدند و سهم مشخص شده در بودجه را که برای اداره شهر هست پرداخت می کردند تا خطوط مترو توسعه سریعتری پیدا کند، واگن ها و قطارهای بیشتری فراهم شود و هزار شود دیگر برای حل معضلات شهر اتفاق بیفتد.

موضوع دوم:
 کاندیداهای دولتی از طرفی در صحبت هایشان اشاره می کردند که شهرداری در اندازه مسئولیت خودش باید در رفع مشکلات شهر بگوید و ادارات و سازمان هایی چه بسا بزرگتر از شهرداری در حوزه دولت وجود دارد که آنها می توانند این مشکلات را حل کنند. سوال مهم که در این بخش برای ما شهروندان تهرانی پیش می آید این است که آیا شما که با شعارهای کاهش تصدی گری و واگذاری امور به مردم در طول این چهل سال وارد رقابت های انتخاباتی می شدید چرا در طول این چهارسال به دنبال تحقق مدیریت واحد شهری و کاهش تصدی دولت و واگذاری امور به شوراها و شهرداری ها نبوده و نیستید؟

امروز سرنخ برخی معضلات شهری در تهران و سایر شهرها به عدم اعتقاد شما به نهادهای مردمی مثل شوراهای شهر و روستا و شورایاری های محلات است، چرا که اگر به دنبال حل واقعی مشکلات بودید در تحقق مدیریت واحد شهری جدی عمل می کردید.

موضوع سوم:
شهرداری ها برای اداره شهرها در سرفصل درآمدی های شهری به دنبال جایگزین کردن و کم کردن درآمد حاصل از فروش تراکم می باشند. یکی از راهکارهای مهم در بخش درآمدهای پایدار شهری اختصاص بخشی از مالیات های اخذ شده از مردم شهرها برای هزینه های خدماتی به مردم همان شهر است.

چرا در مناظره، رئیس و معاون دولت یازدهم از عدد چند هزار میلیارد تومانی که شهروندان تهرانی فقط در قالب مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنند و اینکه چه درصد و عددی از این میزان باید صرف خدمات شهری در تهران شود صحبتی نکرده و نمی کنند؟ مستحضرید از این عدد چند هزار میلیارد تومانی، در دو سال گذشته دولت مصوب کرد که پنجاه درصد آن در اختیار مدیریت شهری تهران قرار بگیرد. در سال جاری مجددا این پنجاه درصد را هم تقلیل داده اند. کاندیداهای دولتی که بیشتر از ما نود وشش درصد مردم از پروژه های بزرگ شهر تهران مثل بزرگراه طبقاتی صدر و تونل نیایش استفاده می کنند و می گویند این پروژه ها نقش و تاثیری در ترافیک تهران نداشته و به جای آن می توان فلان قدر اتوبوس برای شهر خرید، چرا اساساً این محاسبات نقدی را که ما مردم تهران فقط بابت مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنیم و باید دوباره خرج خود مردم شهر تهران برای حل معضلات و مشکلات شهر شود، اتفاق نمی افتد. با این چندین هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی فقط از مالیات بر ارزش افزوده مردم شهر تهران چه میزان پروژه های بزرگتر دیگر در کاهش ترافیک و سهولت در رفت و آمد آن کاندیداهای دولتی می شود انجام داد؟ چقدر پارک و فضای سبز بیشتر، قطار و واگن های بیشتر، اتوبوس های هیبریدی بیشتر و … برای تهران به ارمغان آورد؟

موضوع چهارم:

 

در خصوص جمع آوری زباله و مدیریت پسماند هم کاندیداهای چهار درصدی اظهارنظر کردند که مرتبط با شهر تهران است، حیفم آمد که به این مطلب اشاره ای نکنیم. اتفاقا جمع آوری زباله و مدیریت پسماند در تهران امروزه قابل افتخار است. همانطور که در مناظره به درستی اشاره شد به دلیل فاصله طولانی محل هایی که در تهران برای تفکیک زباله در نظر گرفته شده با محل کار و زندگی همین کاندیداهای دولتی و نبودن در میان مردم، اطلاع درستی از فرایند جمع کردن زباله در تهران ندارند و هنوز فکر می کنند با همان سبک سنتی و قدیمی که هیچ کاری نمی شود کرد و با کدام پول و با کدام امکان، شهر تهران اداره می شود.
امروزه در سراسر محلات تهران جمعی از همین مردم در قالب آموزشگرانی به منازل مراجعه می کنند و بحث تفکیک زباله از مبدأ را آموزش و فرهنگ سازی می کنند، در ۱۲۳ ناحیه تهران یک کانکس به نام بازیافت وجود دارد که همین مردم نود و شش درصدی تهران زباله های خشک تفکیک کرده خود را تحویل می دهند و در ازای آن اجناس و اقلامی را دریافت می کنند. در ۲۲ منطقه تهران تفکیک پنجاه درصدی صورت می گیرد و نهایتاً در نقاطی از نقشه تهران که تا به حال کاندیداهای دولتی تشریف نبردند کارگاه های عظیم و پیشرفته ای در زمینه تولید برق از زباله، تولید کمپوست برای کشاورزی و … با طرز فکر می شود می توانیم وجود دارد و در حال فعالیت است.

وقتی دهه های طولانی در اداره کشور بودید انصافاً بیشتر از این وقت ملت ایران را نگیرید، این فقط گوشه ای از اتلاف منابع  و وقت مردم در تهران بود که در یادداشت به آن اشاره شد. در سال نود و شش، ما نود و شش درصدی ها کاندیدای مردمی خودمان را که بتواند مشکلاتمان را حل کند انتخاب می کنیم.

دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • آخرین خبرها

  دبیرکل حزب موتلفه اسلامی رئیس‌جمهور را به مناظره دعوت کرد

  دبیرکل حزب موتلفه اسلامی رئیس‌جمهور را به مناظره دعوت کرد

  ساکاشویلی حق انجام فعالیت سیاسی در اوکراین را ندارد

  ساکاشویلی حق انجام فعالیت سیاسی در اوکراین را ندارد

  یک بالگرد روسیه در سیبری سقوط کرد/۲ خلبان کشته و ۴ نفر مجروح شدند

  یک بالگرد روسیه در سیبری سقوط کرد/۲ خلبان کشته و ۴ نفر مجروح شدند

  قاسمی: ایران به نقش سازنده خود برای کمک به بازسازی عراق ادامه می‌دهد

  قاسمی: ایران به نقش سازنده خود برای کمک به بازسازی عراق ادامه می‌دهد

  حرکت خوبی برای شکوفایی کشور آغاز شده است/ خوزستان دژ مستحکم ایران

  حرکت خوبی برای شکوفایی کشور آغاز شده است/ خوزستان دژ مستحکم ایران

  پوتین:دیدارم با السیسی سازنده بود/ گسترش روابط نظامی با مصر

  پوتین:دیدارم با السیسی سازنده بود/ گسترش روابط نظامی با مصر

  اوکراین فقیرترین کشور اروپایی شد

  اوکراین فقیرترین کشور اروپایی شد

  ارزش سهام عدالت ۲ برابر شده است

  ارزش سهام عدالت ۲ برابر شده است

  سیاسی

  امیر جهانشاهی در گفتگو با تسنیم: تغییرات ۱۷گانه در ساختار نیروی زمینی ارتش/ ساختار یگان‌های زرهی تغییر کرد

  لزوم توجه و دقت کافی بانک مرکزی در ارائه ارز به صادرکنندگان/ لزوم پرهیز ار رفتار جزیره ای در بخش‌های اقتصادی

  حجاریان: تا مسئله دموکراسی مرتفع نشود، آب، هوا، دلار، قضاوت، ماهواره، سبک زندگی و عدالت نیز لاینحل باقی خواهد ماند

  ذوق مرگی نتانیاهو بری سخنان پمپئو

  پرونده "الماس فریب"‌ــ ۳/ شبکه‌سازی ۳ تشکیلات برای نفوذ و براندازی/ باز هم پای "نمازی‌ها" در میان است

  پربحث‌ترین اخبار دوشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه خبرگزاری فارس

  ۶ وزیر و ۲ نماینده مجلس خواستار رفع فیلتر توئیتر شدند

  واکنش تحلیل‌گران به درخواست‌های جدید واشنگتن از ایران

  برجام مرده است و اروپایی‌ها مشغول مرده‌خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

  ۸ خرداد؛ برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه پارلمان در صحن مجلس

  روحانی جان باختن جمعی از مردم کوبا در سانحه هواپیما را تسلیت گفت

  تصمیمی برای پیوستن به FATF گرفته نشده است

  روسای دانشگاه‌های تهران با نماینده رهبری در دانشگاه‌ها دیدار کردند

  احتمال تحویل ۱۳ هواپیمای ATR به ایران

  مدیرکل زندان‌های تهران: بازداشتگاه کهریزک تعطیل شده‌ است

  فرهنگی

  «شب‌های نورانی» در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود

  «خنکای ختم خاطره» روایت خانواده آدم‌های جبهه و جنگ است

  به نوعی پختگی در نوشتن آثار دفاع مقدس رسیده‌ایم

  جزئیات دوره جدید ثبت نام خبرنگاران افتخاری راهیان نور

  «یک مهمانی با شکوه» نمایشی اجتماعی است/ مصائب اجرا در سالن‌های خصوصی

  طلبه ای که حامی سگهای ولگرد شد +تصاویر

  استکبار می‌خواهد ۴۰ سالگی انقلاب را سال مشکلات نشان دهد/ ۷ درصد بودجه ما صرف فرهنگ می‌شود

  ارائه نرم‌افزار و سیم‌کارت رایگان در نمایشگاه قرآن

  توهین «مسیح علینژاد» به «محمدرضا گلزار» بخاطر یک شوخی

  خبرگزاری فارس چهره ماندگار جشنواره ملی آرمان برتر شد

  بانویی با داشتن ۹ فرزند سابقه تحصیل و تدریس ۳۰ ساله دارد

  نخستین روز فعالیت نمایشگاه قرآن به روایت تسنیم

  گرامیداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر در وزارت ارشاد برگزار می‌شود

  فیلم/ دختر بدحجابی که طلبه شد!

  زنگ خطر بزرگ فرهنگی به صدا در آمد/ داوری جایزه قلم زرین در مرحله پایانی

  هنری

  تعطیلی تئاترشهر همزمان با سالروز وفات حضرت خدیجه / "کافه پولشری" روز جمعه اجرا نمی‌شود

  چکش حراج بر آثاری از اندی وارهول، الکساندر کالدر و … در بونامز نیویورک / عکس

  بزرگداشت پیشکسوت نساجی و پوشاک اصفهان برگزار شد

  "منظر ایرانی" در قاب نقاشی

  مروری بر ماندگارترین آواهای رمضانی تلویزیون / از فرزاد فرزین، مهدی یراحی و محمد علیزاده تا احسان خواجه‌امیری و رضا صادقی

  آثاری از هاکنی، فرانکنتالر، جیمز مارشال و … در ساتبیز چکش خورد /عکس

  آثاری از رنه مگریت در موزه هنر مدرن سان فرانسیسکو / عکس

  تأثیر رسانه در جامعه معاصر ایران / روایت لاله شمسی از نمایشگاه "پلنگ صورتی" در گالری هوم

  فیپرشی در کن "سوختن" را انتخاب کرد / جایزه داوران کلیسای جهانی برای "کفرناحوم" و فیلم اسپایک لی

  فهرست برندگان جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸

  نمایشگاه نقاشی سیما شاهمرادی در گالری هما

  سی و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی برگزار می‌شود

  جایزه اصلی بخش نوعی نگاه جشنواره کن به کارگردان ایرانی- دانمارکی رسید

  تدبیری که در سادگی‌ها برجسته می‌شود / نگاهی به نمایش "سانتی‌متر" به نویسندگی و کارگردانی مرتضی شاه‌کرم

  تینا پاکروان اثری از آرش عباسی را کارگردانی می‌کند / "نویسنده مرده است" به ایرانشهر می‌آید

  رفتن به نوارابزار
  طراحی سایت سئو