پارسه خبر
پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷   |   Thursday 21 June 2018
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 20476

تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱

عضو کمیسیون برنامه مجلس اعلام کرد؛

جزئیات عملکرد۶ماهه هدفمندی یارانه‌ها/رشد۶۰۰هزارنفری یارانه بگیران

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تشریح جزئیات عملکرد۶ماهه دولت در هدفمندی یارانه ها از اضافه شدن ۶۰۰ هزار نفر به جمعیت یارانه بگیران خبرداد و گفت:یارانه نقدی در سال۹۶غیر هدفمند پرداخت شد.

به نقل از خانه ملت، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه در سال ۹۶ دولت باید ۴۸ هزار میلیارد تومان هدفمندی یارانه پرداخت کند، گفت: این مبلغ شامل ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوار، ۴ هزار میلیارد تومان افزایش مستمری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سلامت مردم، ۱۰۰ میلیارد واکسن فلج اطفال، ۱۰۰ میلیارد توسعه مراکز فوریت های اجتماعی، هزار میلیارد حمایت از تولید و اشتغال با اولویت جوانان و مسکن، ۳ هزار میلیارد تامین مواد اولیه قیر و هزار و پانصد و ۵ درصد بند د تبصره یک این قانون می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارش شش ماهه هدفمندی یارانه ها در سال ۹۶ افزود: درآمدی که در این شش ماه کسب شده ۲۴ هزار و ۲۵۸ میلیارد تومان است که ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از اصلاح قیمت کالاها و حامل های انرژی و ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از یارانه های مندرج در بودجه کسب شده است.

وی با اشاره به چگونگی تخصیص این منابع هدفمندی کسب شده، ادامه داد: در شش ماهه نخست سال ۹۶ از ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان که باید تخصیص می یافت ۲۰ هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان یارانه نقدی ۹۴ صدم یارانه نقدی جا مانده، ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد حمایت غذایی اقشار آسیب پذیر و ۳۰۰ میلیاردتومان برنامه حمایت اجتماعی پرداخت شده است.

۴ هزار و ۳۳۳ میلیارد ریال به بخش استغال اختصاص یافته است

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید ۴ هزار میلیارد تومان جهت افزایش مستمری خانوارهای تحت پوشش اختصاص می یافت که ۲ هزار میلیارد تومان اختصاص یافت و کمک به بهداشت ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اختصاص می یافت که ۸۶۵ میلیارد تومان اختصاص می یافت و برای توسعه واکسن و مراکز که باید برای هر کدام ۱۰۰ میلیارد تومان اختصاص می یافت هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وی افزود: در بخش حمایت از اشتغال از ۱۰ هزار میلیارد ریال، ۴ هزار و ۳۳۳ میلیارد ریال اختصاص یافته است و جمعا ۲۴ هزار و ۲۵۸ میلیارد تومان اختصاص یافته است و تنها ۴۰۰ میلیارد تومان از درآمدی که از محل هدفمندی کسب شده باقی مانده و مابقی خرج شده است؛ در بخش تولید واکسن، توسعه مراکز و تامین مواد اولیه قیر و نوسازی خطوط انتقال نفت خام هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

جعفرزاده با بیان اینکه ۶۲.۵ درصد یارانه در شش ماهه نخست سال تحقق یافته که نباید بیش از ۵۰ درصد پیش می رفتیم، ادامه داد: افزایش مستمری خانواده های تحت پوشش ۵۰ درصد، کمک به بهداشت ۱۸ درصد تحقق یافته که باید ۵۰ درصد اختصاص می یافت، در بخش تولید واکسن، توسعه مراکز و تامین مواد اولیه قیر و نوسازی خطوط انتقال نفت خام هیچ اقدامی صورت نگرفته است و در حمایت از اشتغال ۴۳ درصد پیش بینی ها تحقق یافته است و در مجموع ۵۰.۵ درصد منابع هزینه شده است.

وی اظهار داشت: از ۱۰۰ درصد منابع ۸۶ درصد در بخش یارانه نقدی تخصیص یافته، ۸ درصد در بخش افزایش مستمری خانوارهای تحت پوشش، ۳.۵۷ درصد در بخش کمک به بهداشت و ۱.۷۹ درصد به بخش تولید اختصاص یافته است.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه از ۲ هزار میلیارد تومان تخصیص یافته به افزایش مستمری خانوارهای تحت پوشش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به کمیته امداد و ۴۴۴ میلیارد تومان به بهزیستی اختصاص یافته است، افزود: براین اساس ۷۵ درصد منابع به کمیته امداد و ۲۵ درصد به سازمان بهزیستی اختصاص یافته است.

وی در تشریح بخش های مختلفی که به تولید اشتغال در این حوزه ها کمک شده است، ادامه داد: ۳۰۰ میلیارد تومان به وزارت جهاد کشاورزی، ۱۲۰ میلیارد تومان شرکت راه آهن جمهوری اسلامی، ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بابت جبران خسارت ناشی از سرمازدگی چغندرکاران شهرستان پارس آباد دشت مغان و ۶ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان به وزارت صنعت، معدن و تجارت اختصاص یافته است.

درآمد ۱۱ هزار میلیاردی از محل اصلاح قیمت کالاها و خدمات و نفت

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه براساس خلاصه عملکرد سازمان هدفمندسازی یارانه ها در شش ماه نخست سال باید ۴۸ هزار میلیارد تومان درآمد در بخش هدفمندی کسب می کردیم، تصریح کرد: ۱۱ هزار میلیارد تومان درآمد از اصلاح قیمت کالاها و خدمات و نفت کسب شده و ۱۲ هزار میلیارد تومان از محل ردیف های بودجه ای تخصیص یافته است و ۴۸ درصد از منابعی که تخصیص یافته از محل اصلاح قیمت کالاها کسب شده و ۵۱ درصد این پرداختی ها از بودجه تخصیص یافته که این خلاف قانون است چرا که براساس قانون باید منابع از حامل های انرژی کسب می شد و یارانه پرداخت می شد اما اکنون برای پرداخت یارانه نقدی ۵۰ درصد از بودجه برداشته می شود.

۶۰۰هزار نفر به تعداد یارانه بگیران از اسفند ۹۵ تا شهریور ۹۶ اضافه شد

وی با اشاره به اینکه در اسفند سال ۹۵، ۷۵ میلیون نفر یارانه بگیر وجود داشته است، افزود: در شهریور سال ۹۶، ۷۶ میلیون تعداد رایانه بگیران شده است که براین اساس حدود ۶۰۰ هزار نفر به تعداد یارانه بگیران افزوده شده است که ۷۴۳ هزار نفر متولد شده و ۱۰ هزار نفر رأی دیوان عدالت اداری را کسب کرده اند تا یارانه اخذ کنند، همچنین ۸۲ هزار نفر از وزارت رفاه مجوز اخذ یارانه دریافت کرده اند و ۳ هزار و ۳۸۴ نفر توسط بهزیستی به لیست یارانه بگیران افزوده شده و ۱۵۹ هزار و ۸۵۵ نفر فوتی و انصرافی وجود داشته که در مجموع ۶۰۰ هزار نفر به تعداد یارانه بگیران از اسفند ۹۵ تا شهریور ۹۶ افزوده شده است.

۹۵.۲۱ درصد جمعیت کشور یارانه دریافت می کنند

جعفرزاده ایمن آبادی در تشریح عملکرد هدفمندی یارانه ها در شش ماهه نخست سال ۹۶ از لحاظ اقتصاد مقاومتی ادامه داد: سهم یارانه پرداختی به واحدهای تولیدی و خدماتی در این ششم ماهه ۱.۷۹ درصد بوده است، یعنی اقتصاد مقاومتی وجود نداشته و در بخش کمک به تولید هزینه نشده است.

وی یادآور شد: براساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن از جمعیت ۷۹ میلیون نفری کشور، ۷۶ میلیون نفر یعنی به عبارتی ۹۵.۲۱ درصد جمعیت کشور یارانه دریافت می کنند.

سازوکار روشنی با محوریت تعیین سهم هر یک از شرکت های مشمول قانون هدفمند کردن یارانه ها مشخص نشده است

نماینده مردم رشت در مجلس دهم افزود: مصارف شش ماهه نخست سال در بخش هدفمندی یارانه ها ۲۴ هزار میلیارد تومان بوده و دریافتی قیمت کالاها ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده لذا نسبت منابع هدفمندی ناشی از اصلاح قیمت ها به کل مصارف ۴۸ درصد است که خلاف قانون بوده و تنها باید ۵ درصد از بودجه برداشت شود نه ۵۱ درصد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۶ سازوکار روشنی با محوریت تعیین سهم هر یک از شرکت های مشمول قانون هدفمند کردن یارانه ها مشخص نشده است، ادامه داد: شایان ذکر است در قانون بودجه سال ۱۳۹۵ این مهم در آیین نامه اجرایی تبصره (۱۴)تبیین شده بود، یعنی مشخص شده بود که هر شرکتی چقدر وظیفه دارد که چه میزان درآمد کسب کند و این سهم مشخص بود، اما در سال جاری مشخص شده و این یکی از ایرادات قانون ۹۶ است، که این نقص منجر به کاهش احتمالی سهم سازمان هدفمندسازی یارانه ها می شود.

کسری بودجه ۸ هزار میلیاردی دولت در صورت تداوم روند فعلی پرداخت یارانه

جعفرزاده با اشاره به اینکه محاسبات انجام شده حاکی از این است که در شش ماه نخست سال جاری مبلغ ۲۰هزار ۹۴۰ میلیارد تومان یارانه نقدی و غیر نقدی پرداخت شده است، اظهار داشت: با توجه به رشد جمعیت کشور و عدم حذف افراد غیر نیازمند، در صورت ادامه این روند تا پایان سال از سقف پیش بینی شده برای این موضوع در بند(۱) جدول سقف منابع و مصارف قانون بودجه سال۹۶، ۳۳هزار و۵۰۰ میلیارد تومان تجاوز می کند، که در صورت ادامه این روند قطعا ۸ هزار و ۳۸۱ میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت چرا که ما ۲۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت کرده ایم که اگر ضربدر ۱۲ تقسیم بر ۶ شود، ۴۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان می شود پس برای یارانه نقدی ۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم.

وی با بیان اینکه با عنایت به تأمین ۵۱.۶درصدی منابع سازمان از محل ردیف های یارانه ای مندرج در قانون بودجه و محدودیت سقف اعتبار قابل تخصص از محل این ردیف ها، پیش بینی می شود سازمان در ماه های پایانی سال با کسری منابع مواجه شود، افزود: به منظور تأمین اعتباز لازم ضروری است با بهره برداری از ظرفیت موضوع بند فوق اقدامات لازم را در حذف افراد با درآمد بالا از فهرست یارانه بگیران در دستور کار قرار گیرد.

یارانه نقدی در سال ۱۳۹۶ غیر هدفمند پرداخت شده است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه با توجه به اینکه بانک های اطلاعاتی به صورت کامل راه اندازی نشده شناسایی افراد غیر نیازمند انجام نشده است، ادامه داد: ضروری است تمامی دستگاه های دارنده بانک های اطلاعاتی مورد نظر نسبت به ارائه اطلاعات آن به سازمان هدفمندسازی یارانه ها اقدام کنند، ضمن آنکه در سال گذشته و سال جاری امکان ثبت نام افراد جامانده از دریافت یارانه ها فراهم نشده است.

وی تاکید کرد:با توجه به پرداخت یارانه به بیش از ۹۵ درصد از جمعیت کشور و توزیع یکنواخت بین تمام افراد جامعه و عدم تخصیص بر اساس گروه های گوناگون درآمدی، یارانه نقدی در سال ۱۳۹۶ غیر هدفمند پرداخت شده است.

سهم یارانه پرداختی به واحدهای تولیدی و خدماتی

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۶ مبلغ کل یارانه پرداختی اعم از یارانه نقدی سرپرستان خانوار، افزایش مستمری خانوارهای تحت پوشش دستگاه های حمایتی، بهداشت و کمک به تولید مبلغ ۲۴هزار و ۲۵۸ میلیارد تومان است، افزود:سهم یارانه پرداختی به واحدهای تولیدی و خدماتی مبلغ ۴هزار و ۳۳۳ میلیارد تومان و ۱.۷۹درصد کل یارانه های پرداختی در سال ۱۳۹۶ بوده که این رقم وحشتناک است چرا که قانون می گوید ۳۰ درصد باید به تولید اختصاص یابد که تنها ۱.۸ درصد اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: براساس بند (ب) تبصره (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال جاری سازمان برنامه و بودجه مکلف به پیشنهاد آیین نامه اجرایی برای بند مذکور ظرف مدت ۳ماه جهت تصویب در هیئت وزیران شده است که تا این تاریخ آیین نامه یاد شده درخصوص ایجاد امکان اهداء یارانه گروه های ۵۰۰ نفری به طرح های عام المنفعه تصویب و ابلاغ نشده است.

۸۶ درصد منابع در بخش حمایت های اجتماعی هزینه می شود

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت:حسب اقدام هیأت حسابرسی طی نامه شماره ۲۶۷/۴۱۹۰۰ مورخ ۳۱/۳/۱۳۹۶ عنوان ذی حساب و مدیرکل محترم امور مالی سازمان هدفمندسازی یارانه ها در خصوص تسویه بدهی به صندوق توسعه ملی، مبلغ ۸۲۰,۳۰۶,۵۹۶,۵۵۰ ریال مانده منصرف نشده وجوه عیدانه به حساب صندوق مذکور در بانک مرکزی در مورخ ۳/۴/۱۳۹۶ واریز شد.

وی با بیان اینکه در ماده(۳۹) قانون برنامه ششم توسعه عنوان شده به دولت اجازه داده می شود منابع حاصل از اصلاح قیمت ها را برای افزایش تولید، حمایت از صادرات غیرنفتی، بهره وری، کاهش شدت انرژی، کاهش آلودگی هوا و ارتقای شاخص های عدالت اجتماعی و حمایت اجتماعی از خانوارهای نیازمند و تأمین هزینه عملیاتی سرمایه گذاری شرکت های ذیربط در چارچوب بودجه سالانه اقدام لازم به عمل آورد، افزود:همان گونه که ملاحظه می شود حمایت های اجتماعی پرداخت کمک های نقدی و غیرنقدی در اولویت اول قانون مذکور نیست و در این ماده حمایت های اجتماعی در اولویت اول نیست اما در حال حاضر ۸۶ درصد منابع در این بخش هزینه می شود.

نظارتی بر پرداخت یارانه تولید وجود ندارد

جعفرزاده ادامه داد:در تبصره (۱) ماده (۳۹) برنامه ششم توسعه منابع سازمان هدفمندسازی یارانه ها باید در ردیف درآمدی (۲۱۰۱۰۲) و مصارف آن نیز در ردیف های اعتباری متناظر درج و مصوب شود که این مهم در بودجه سال ۱۳۹۶ محقق نشده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در بخش توزیع منابع یارانه ای به بخش تولید، اگرچه الگوی کلی پرداخت های این بخش کمک به تولید و اشتغال است، اما منطق توزیع آن به چند واحد تولیدی خاص مشخص نبوده و تأثیر آن بر وضعیت اقتصاد، جامعه و تولید اندازه گیری نشده است، تصریح کرد: این ۱.۸ درصد به واحدهایی پرداخت شده که مشخص نیست مبنای آن چه بوده و چرا به برخی واحدها پرداخت شده و به برخی پرداخت نشده و نظارتی بر آن وجود ندارد.

دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • سیاسی

  صفحه نخست روزنامه های امروز

  بدری: دولت برنامه عملیاتی برای بازار مسکن ندارد

  فیلم/ شادی با پرچم ایران، مساوی با مرگ است!

  پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۲۴ساعت گذشته

  روحانی در نشستی با مدیران ارشد رسانه ملی: اجازه نمی‌دهیم مردم برای تأمین نیازمندی‌های ضروری‌ با مشکل مواجه شوند

  اشتباه بزرگ آمریکا درخاورمیانه/ ترامپ از تهران می ترسد

  دولت اجازه نمی‌دهد مردم برای تأمین نیازمندی‌های ضروری‌ با مشکل و فشار مواجه شوند

  باید به تجربیات دوران «گذشته» برگردیم

  وقتی سلطنت طلبان به اتحاد ننگین با منافقین تن می دهند

  واکنش سخنگوی کمیسیون امنیت ملی به رفتار آمریکا با تیم والیبال ایران

  بازآماد یک فروند هواپیمای F-4 نیروی هوایی ارتش

  درس وطن پرستی یک سلطنت طلب به اصلاح طلبان خودباخته +فیلم

  حضرتی: نامه به سران نظام برای مذاکره با آمریکا عجولانه و اشتباه بود

  پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۲۴ساعت گذشته

  حمله عجیب اپوزیسیون به علی کریمی به خاطر اعدام یک قاتل+ فیلم و عکس

  اقتصادی

  اف. دی. دی: آمریکا برای قطع دسترسی ایران به سوئیفت، باید مقام‌های اروپایی را تحریم کند

  حمایت مالی اتحادیه اروپا از کشاورزی ایران

  دولت از دلار ۴۲۰۰ تومانی کوتاه آمد

  رئال مادرید، چلسی و منچستر چقدر از جام جهانی پول در می آورند؟

  تکمیل «اسکله رورو» در بندر امیرآباد/ پرداخت تسهیلات به شرکت‌های ریلی بابت حضور در بنادر

  قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد + جدول

  صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  تلاش برای بومی‌سازی تولید واگن‌های مترو تا ۵۵ درصد/ امکان افزایش ظرفیت تولید واگن مترو تا سه برابر

  بورس رکورد ۱۰۸ هزار واحد را هم شکست

  نوبخت: دولت سیاست ارزی خود را کنار نمی‌گذارد

  فهرست کالاهای مشمول ارز دولتی به تفکیک سه گروه + جدول

  ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

  قیمت های جدید لبنیات هفته آینده اعلام می شود

  حجم نقدینگی ایران برای اولین بار از تولید ناخالص داخلی فراتر رفت+ نمودار

  زنگنه: اوپک از «ترامپ» فرمان نمی‎گیرد

  هنری

  تالارهای نمایشی پایتخت به استقبال تابستان می‌روند / آغاز اجرای ۱۲ نمایش در تماشاخانه‌های تهران

  بزرگداشت هوشنگ آزادی در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان

  شاگردان شافعی در گالری زمان هنر

  آثاری از هاکنی، باسکیت، لیختنشتاین و … در ساتبیز لندن/عکس

  هنرمندان تئاتر درخواست‌های خود را از انجمن نمایش پیگیری کنند

  برگزاری نخستین نمایشگاه عکس گروهی پرنده‌نگری بختگان در شیراز

  اختصاص دیپلم جهانی "سیفژ" به بانوی هنرمند شیرازی

  نمایشگاهی بی‌سرنشین در گالری طراحان آزاد / تفسیر و معناشناسی آثار مهدی معتضدیان

  عکسی از انسل آدامز در حراج آنلاین بونامز نیویورک چکش می‌خورد / عکس

  آثاری از ماتیس، پیسارو، لگه و … در ساتبیز لندن / گزارش تصویری

  برگزیدگان جایزه کوتاه ارغوان ۳۱ خردادماه معرفی می‌شوند / لیلی گلستان: نسل جوان کمبود مطالعه و تمرکز بر خواندن دارد

  فوتبالی که از دل شخصیت‌های نمایش‌نامه تعریف می‌شود / گفت‌وگویی با نویسنده "استانبول ۱۹ می ۲۰۱۲"

  سلطانی‌فر: هنرمندان کمک کردند اعضای تیم ملی فوتبال کشورمان روحیه بگیرند

  مراسم تودیع و معارفه کیوان نخعی و محسن حسن‌زاده در روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی

  رونمایی آلبوم "هیچ در هیچ" هوشنگ کامکار در ارسباران

  ورزشی

  جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه| حسینی، نامزد بهترین بازیکن دیدارهای گروه B در نظرسنجی بلیچر ریپورت+عکس

  طاهری: مقابل اسپانیا بی‌نظیر بازی کردیم/ پرتغال را با این فوتبال می‌بریم

  قهر بچه گانه عادل فردوسی پور در شرایط سخت تیم ملی

  اتفاق جالب در پایان بازی/ رهبر تیم اسپانیا به تیم ایران ادای احترام کرد

  جام جهانی ۲۰۱۸| بازداشت یک هوادار خارجی به جرم به پرواز درآوردن پهباد

  امیری:‌ کاش آن حرکتم مقابل پیکه با گل توأم می‌شد/ امکانات ما کجا و امکانات اسپانیا کجا

  ترکیب ایران برابر اسپانیا اعلام شد

  تیم ملی ایستاده باخت!

  ترکیب تیم ملی اسپانیا مقابل ایران اعلام شد

  تیم ملی ایران به دنبال اولین صعود خود به مرحله بعد جام جهانی است.

  پخش دیدار فوتبال ایران و اسپانیا در استادیوم آزادی لغو شد

  تیم ملی فوتبال ایران چه ضعفی مقابل اسپانیا دارد؟

  ششمین اردوی تیم ملی بسکتبال با ویلچر به میزبانی تبریز برگزار می‌شود

  روزنامه اسپانیایی: سردار آزمون بهترین بازیکن کی روش و مسیِ ایران است+ عکس

  جام جهانی ۲۰۱۸| چشمی تمرینات پیش فصل استقلال را از دست داد

  رفتن به نوارابزار
  طراحی سایت سئو