پارسه خبر
پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷   |   Thursday 21 June 2018
خبر فوری :
منو اصلی

کد خبر: 14423

تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۲

امکان شکایت بغداد از اقلیم در شورای امنیت/ همه پرسی غیرقانونی است

مسأله جدایی اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی بغداد ازجمله مسائلی است که در صحنه سیاسی عراق مطرح بوده است. اما اکنون به نظر می رسد که با تعیین روز ۲۵ سپتامبر (سوم مهرماه) برای برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان توسط «مسعود بارزانی» رئیس این اقلیم، این مسأله رنگ و بوی جدی‌‎تری به خود ...

مسأله جدایی اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی بغداد ازجمله مسائلی است که در صحنه سیاسی عراق مطرح بوده است. اما اکنون به نظر می رسد که با تعیین روز ۲۵ سپتامبر (سوم مهرماه) برای برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان توسط «مسعود بارزانی» رئیس این اقلیم، این مسأله رنگ و بوی جدی‌‎تری به خود گرفته است.

بارزانی اخیرا بارها و در مناسبت های مختلف تأکید کرده است که تحت هیچ شرایطی حاضر نیست برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم را به تأخیر بیندازد. وی همچنین مدعی است که عدم برگزاری این همه پرسی طی سال های گذشته تاکنون، خسارت های فراوانی را برای کُردها به دنبال داشته است. بارزانی که خود را نماینده تمامی کُردهای عراقی قلمداد می کند، معتقد است که با جدایی از دولت مرکزی بغداد، بخش عمده ای از مشکلات کُردها حل و فصل خواهد شد.

این درحالی است که بسیاری از مشکلات کنونی کُردها نشأت گرفته از سیاست‌های غلط و نابخردانه بارزانی در طول بیش از یک دهه ریاست وی بر اقلیم کردستان است. درهرصورت، بارزانی از زمان طرح مسأله جدایی اقلیم از دولت بغداد و تعیین موعد برگزاری همه پرسی با موانع داخلی و خارجی متعددی مواجه شده است؛ موانعی که بارزانی در ابتدا تصور نمی کرد که به این اندازه دردسرساز شوند.

مخالفت های داخلی کُردها از یک سوی و مخالفت های خارجی حتی از کشورهایی که روابط نزدیکی با اقلیم کردستان دارند از سوی دیگر، موجب شده است تا بارزانی خود را در برابر تحولات جدیدی ببیند که باید براساس آن‌ها به اتخاذ تصمیمات جدید برای آینده اقلیم کردستان مبادرت ورزد.

*«مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق همچنان بر موضع خود مبنی بر برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم از دولت مرکزی در تاریخ ۲۵ سپتامبر تأکید می کند. این همه پرسی در صورت برگزاری چه پیامدهایی می تواند به دنبال داشته باشد؟

اربیل همچنین معتقد است که قانونگذاری در خصوص نفت و گاز باید به گونه ای باشد که بغداد تسلط اقلیم کردستان بر میادین نفتی و گازی را کاملا قانونی برشمردواقعیت این است که مسأله برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی بغداد کاملا غیرقانونی است. برهمین اساس این مسأله یک بحران سیاسی به شمار می رود. تاکنون مواضع قاطعانه ای هم در قبال چنین اقدام غیرقانونی اتخاذ شده است.

ما شاهد بودیم که «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق بارها و در مناسبت های گوناگون به شدت با این مسأله به مخالفت برخاسته و موضع صریح خود را اعلام کرده است.

حتی در این زمینه شاهد مخالفت های خارجی نیز بوده ایم. اخیرا «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب ضمن سفر به عراق مخالفت خود با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را اعلام کرد. این نشان می دهد که اتحادیه عرب هم به صورت ضمنی این پیام را به مقامات اقلیم کردستان مخابره کرده است که نتایج همه پرسی را به رسمیت نخواهد شناخت. برهمین اساس، مهمترین پیامدی که از برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان منتج می شود، ظهور و بروز یک بحران سیاسی است.

برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان می تواند مشکلات و چالش های میان دولت مرکزی و اربیل را بار دیگر در اذهان زنده کند. در این میان سه مشکل اصلی میان دو طرف بیش از پیش تشدید می شود که عبارتند از؛ مسأله قانونگذاری در خصوص «نفت و گاز»، بودجه پیشمرگه و اجرای ماده ۱۴۰ قانون اساسی درباره مناطق مورد مناقشه. اقلیم کردستان اعتقاد دارد که اجرای ماده ۱۴۰ قانون اساسی به معنای انضمام مناطق مورد مناقشه به این اقلیم است.

مقامات اربیل همچنین معتقدند که قانونگذاری در خصوص نفت و گاز باید به گونه ای باشد که بغداد تسلط اقلیم کردستان بر میدان های نفتی و گازی را کاملا قانونی برشمرد و خود هیچ نظارتی بر این میادین نداشته باشد.

این در حالی است که دولت مرکزی نیز هیچگاه زیر بار پرداخت بودجه نیروهای پیشمرگه نمی رود مگر اینکه همواره تحت امر حیدر العبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح باشند. تمامی مسائل یاد شده موجب ظهور و بروز بحران سیاسی در کشور خواهد شد. اگر همه پرسی استقلال اقلیم برگزار شود، مقامات اقلیم از آن به عنوان برگ برنده ای برای باج خواهی از دولت مرکزی استفاده خواهند کرد و مدعی خواهند شد که جدایی شان از بغداد کاملا قانونی بوده است.

* آیا دولت بغداد می تواند برای جلوگیری از برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان به شورای امنیت رفته و در آنجا شکایتی را علیه مقامات اربیل تنظیم کند؟ برای شکایت از اقلیم کردستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد چه ساز و کار شفاف و واضحی وجود دارد؟

بله از لحاظ قانونی دولت بغداد می تواند برای شکایت از اقلیم کردستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد رجوع کند. علت این مسأله هم این است که برپایی دولت مستقل کُردها در عراق کهاز لحاظ قانونی دولت بغداد می تواند برای شکایت از اقلیم کردستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد رجوع کند برگزاری همه پرسی دروازه ای برای تحقق آن محسوب می شود، خشم کشورهای همسایه را برانگیخته است. ما در اینجا از کشورهایی نظیر ترکیه و ایران سخن می گوییم که تشکیل دولت مستقل کُردها را تهدید ملی برای خود تلقی می کنند.

علاوه بر خشم و نارضایتی همسایگانی همچون جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، تحقق جدایی اقلیم از بغداد سرآغاز وقوع منازعات شدیدی در عراق خواهد بود؛ به ویژه اینکه اقلیم کردستان می خواهد اراضی محل مناقشه و استان های محل مناقشه همچون کرکوک، صلاح الدین، دیالی و نینوا را به اراضی خود ملحق کند.

برهمین اساس، ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی در چنین مناطق حساسی، بسیار خطرناک است. لذا قانون این اجازه را می دهد که شورای امنیت سازمان ملل متحد در این زمینه ورود کرده و حتی قطعنامه نیز صادر کند؛ کما اینکه پیشتر نیز سابقه صدور چنین قطعنامه‌هایی وجود داشته است.

 دولت بغداد ابتدا باید دیدگاه کشورهای مختلف را با خود همراه سازد و سپس به شورای امنیت مراجعه کنددر خصوص ساز و کارهای رجوع به شورای امنیت سازمان ملل نیز باید گفت که بغداد در این زمینه به حمایت های کشورهای عربی و غیر عربی مختلف نیازمند است. دولت بغداد ابتدا باید دیدگاه کشورهای مختلف را با خود همراه سازد و سپس به شورای امنیت مراجعه کند. همراهی کشورهای گوناگون با بغداد عامل مهمی است که می تواند در شورای امنیت نتیجه را به نفع وحدت عراق رقم بزند.

درهر حال، برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان می تواند سرآغاز وقوع جنگ جدیدی باشد. به ویژه اینکه در حال حاضر کشورهایی نظیر سوریه و عراق در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارند. بارزانی نیز باید این مسأله را به خوبی درک کند.

*همانگونه که گفتید اتحادیه عرب مخالفت خود با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را اعلام کرده است. آیا گمان نمی کنید که این اتحادیه می تواند از ابزار و ظرفیت های که برخوردار است به صورت عملی در راستای جلوگیری از استقلال کردها از دولت مرکزی بغداد گام بردارد؟

شما نگاه کنید! دبیرکل اتحادیه عرب شخصا به بغداد آمد و سپس به اربیل رفت و خواستار تعویق برگزاری همه پرسی شد. آمدن ابوالغیط به اراضی عراق به نوبه خود گام مهمی محسوبمسعود بارزانی ماجراجویی را آغاز کرده است که عواقب آن را نمی‌داند می‌شود و به نوعی اقدامی سمبلیک بود.

واضح است که موضع دبیرکل اتحادیه عرب برآمده از نظر و دیدگاه شخصی وی نیست. آنچه که ابوالغیط بیان کرد موضع کشورهای عربی عضو اتحادیه عرب بود.

درحال حاضر شاهد آن هستیم که مسعود بارزانی ماجراجویی را آغاز کرده است که عواقب آن را نمی داند. بدون شک همراهی کشورهای عربی با دولت مرکزی بغداد برای مهار مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

*رژیم صهیونیستی ازجمله طرف هایی محسوب می شود که از برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان و جدایی آن از دولت مرکزی بغداد حمایت به عمل آورده است. علت حمایت صهیونیستها از این همه پرسی چیست و آنها چه اهدافی را دنبال می کنند؟

صهیونیستها با حمایت از همه پرسی اقلیم کردستان نمی توانند مشروعیت نداشته ۶۰ سال گذشته را به دست بیاورندواضح است که رژیم صهیونیستی تنها طرف حمایت کننده از استقلال اقلیم کردستان عراق و برپایی دولت مستقل کُردها در عراق است. صهیونیستها مدتهاست که به دنبال عادی سازی روابط خود با تمامی کشورها و طرف های منطقه ای هستند.

اما سوال اینجاست که آیا رژیم صهیونیستی تا به امروز توانسته کاری کند که تمامی کشورهای جهان آن را به طور رسمی و علنی به رسمیت بشناسند. آیا این رژیم توانسته منازعات خود با فلسطینیان را حل و فصل کند؟ پاسخ به تمامی این سؤالات منفی است.

بنابراین، رژیم صهیونیستی به دنبال آن است تا از طریق تشکیل دولت مستقل کُردها در عراق اهداف خود را پیش ببرد. کما اینکه تاکنون نیز با وجود تلاش های گسترده موفق به تحقق این هدف نشده است. رژیم صهیونیستی یک رژیم منفور در نزد برخی از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران است.

موضع رژیم صهیونیستی در قبال همه پرسی استقلال اقلیم هیچ چیزی را تغییر نخواهد داد. صهیونیستها با چنین اقداماتی نمی توانند مشروعیت نداشته ۶۰ سال گذشته را به دست بیاورند. این یک واقعیت است.

برچسب ها :
دیدگاه کاربران
*

ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

*

از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

*

از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

*

نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


ارسال دیدگاه

*

*

*

پربازدیدترین ها
 • روز
 • هفته
 • ماه
 • سال
 • سیاسی

  صفحه نخست روزنامه های امروز

  بدری: دولت برنامه عملیاتی برای بازار مسکن ندارد

  فیلم/ شادی با پرچم ایران، مساوی با مرگ است!

  پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۲۴ساعت گذشته

  روحانی در نشستی با مدیران ارشد رسانه ملی: اجازه نمی‌دهیم مردم برای تأمین نیازمندی‌های ضروری‌ با مشکل مواجه شوند

  اشتباه بزرگ آمریکا درخاورمیانه/ ترامپ از تهران می ترسد

  دولت اجازه نمی‌دهد مردم برای تأمین نیازمندی‌های ضروری‌ با مشکل و فشار مواجه شوند

  باید به تجربیات دوران «گذشته» برگردیم

  وقتی سلطنت طلبان به اتحاد ننگین با منافقین تن می دهند

  واکنش سخنگوی کمیسیون امنیت ملی به رفتار آمریکا با تیم والیبال ایران

  بازآماد یک فروند هواپیمای F-4 نیروی هوایی ارتش

  درس وطن پرستی یک سلطنت طلب به اصلاح طلبان خودباخته +فیلم

  حضرتی: نامه به سران نظام برای مذاکره با آمریکا عجولانه و اشتباه بود

  پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۲۴ساعت گذشته

  حمله عجیب اپوزیسیون به علی کریمی به خاطر اعدام یک قاتل+ فیلم و عکس

  اقتصادی

  اف. دی. دی: آمریکا برای قطع دسترسی ایران به سوئیفت، باید مقام‌های اروپایی را تحریم کند

  حمایت مالی اتحادیه اروپا از کشاورزی ایران

  دولت از دلار ۴۲۰۰ تومانی کوتاه آمد

  رئال مادرید، چلسی و منچستر چقدر از جام جهانی پول در می آورند؟

  تکمیل «اسکله رورو» در بندر امیرآباد/ پرداخت تسهیلات به شرکت‌های ریلی بابت حضور در بنادر

  قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد + جدول

  صادرات "تراورس" ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

  تلاش برای بومی‌سازی تولید واگن‌های مترو تا ۵۵ درصد/ امکان افزایش ظرفیت تولید واگن مترو تا سه برابر

  بورس رکورد ۱۰۸ هزار واحد را هم شکست

  نوبخت: دولت سیاست ارزی خود را کنار نمی‌گذارد

  فهرست کالاهای مشمول ارز دولتی به تفکیک سه گروه + جدول

  ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

  قیمت های جدید لبنیات هفته آینده اعلام می شود

  حجم نقدینگی ایران برای اولین بار از تولید ناخالص داخلی فراتر رفت+ نمودار

  زنگنه: اوپک از «ترامپ» فرمان نمی‎گیرد

  هنری

  تالارهای نمایشی پایتخت به استقبال تابستان می‌روند / آغاز اجرای ۱۲ نمایش در تماشاخانه‌های تهران

  بزرگداشت هوشنگ آزادی در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان

  شاگردان شافعی در گالری زمان هنر

  آثاری از هاکنی، باسکیت، لیختنشتاین و … در ساتبیز لندن/عکس

  هنرمندان تئاتر درخواست‌های خود را از انجمن نمایش پیگیری کنند

  برگزاری نخستین نمایشگاه عکس گروهی پرنده‌نگری بختگان در شیراز

  اختصاص دیپلم جهانی "سیفژ" به بانوی هنرمند شیرازی

  نمایشگاهی بی‌سرنشین در گالری طراحان آزاد / تفسیر و معناشناسی آثار مهدی معتضدیان

  عکسی از انسل آدامز در حراج آنلاین بونامز نیویورک چکش می‌خورد / عکس

  آثاری از ماتیس، پیسارو، لگه و … در ساتبیز لندن / گزارش تصویری

  برگزیدگان جایزه کوتاه ارغوان ۳۱ خردادماه معرفی می‌شوند / لیلی گلستان: نسل جوان کمبود مطالعه و تمرکز بر خواندن دارد

  فوتبالی که از دل شخصیت‌های نمایش‌نامه تعریف می‌شود / گفت‌وگویی با نویسنده "استانبول ۱۹ می ۲۰۱۲"

  سلطانی‌فر: هنرمندان کمک کردند اعضای تیم ملی فوتبال کشورمان روحیه بگیرند

  مراسم تودیع و معارفه کیوان نخعی و محسن حسن‌زاده در روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی

  رونمایی آلبوم "هیچ در هیچ" هوشنگ کامکار در ارسباران

  ورزشی

  جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه| حسینی، نامزد بهترین بازیکن دیدارهای گروه B در نظرسنجی بلیچر ریپورت+عکس

  طاهری: مقابل اسپانیا بی‌نظیر بازی کردیم/ پرتغال را با این فوتبال می‌بریم

  قهر بچه گانه عادل فردوسی پور در شرایط سخت تیم ملی

  اتفاق جالب در پایان بازی/ رهبر تیم اسپانیا به تیم ایران ادای احترام کرد

  جام جهانی ۲۰۱۸| بازداشت یک هوادار خارجی به جرم به پرواز درآوردن پهباد

  امیری:‌ کاش آن حرکتم مقابل پیکه با گل توأم می‌شد/ امکانات ما کجا و امکانات اسپانیا کجا

  ترکیب ایران برابر اسپانیا اعلام شد

  تیم ملی ایستاده باخت!

  ترکیب تیم ملی اسپانیا مقابل ایران اعلام شد

  تیم ملی ایران به دنبال اولین صعود خود به مرحله بعد جام جهانی است.

  پخش دیدار فوتبال ایران و اسپانیا در استادیوم آزادی لغو شد

  تیم ملی فوتبال ایران چه ضعفی مقابل اسپانیا دارد؟

  ششمین اردوی تیم ملی بسکتبال با ویلچر به میزبانی تبریز برگزار می‌شود

  روزنامه اسپانیایی: سردار آزمون بهترین بازیکن کی روش و مسیِ ایران است+ عکس

  جام جهانی ۲۰۱۸| چشمی تمرینات پیش فصل استقلال را از دست داد

  رفتن به نوارابزار
  طراحی سایت سئو